I njemačka riječ Ostern i engleska riječ Easter imaju iste lingvističke korijene, a postoji i objašnjenje oko postanka riječi. Među ostalim, pretpostavlja se da je podrijelo riječi u starogermanskoj riječi Austro, koji znači „zora“. Modernije verzije Ostern ili Easter mogu se asocirati i sa stranom svijeta „East“, onom stranom svijeta na kojoj sunce izlazi.
U Njemačkoj uskršnji blagdani počinju u petak prije Ostersonntag (Uskrsna nedjelja), koji je poznati i kao Karfreitag (Veliki petak) i traju sve do Ostermontag (Uskrsnog ponedjeljka).
Od obitelji do obitelji razlikuju se običaji slavljenja Uskrsa. Na Veliki petak običaj je da cijela obitelj ruča ili večera zajedno. Tradicionalne obitelji ne jedu mesu na ovaj dan, nego samo ribu i jaja.
Karsamstag (Velika subota), Ostersamstag (Uskrsna subota) ili Stiller Samstag (Tiha subota). Na Veliki petak i Veliku subotu ples je strogo zabranjen. Nađete li se u disku četvrtkom navečer (Gründonnerstag), u ponoć će glazba prestati svirati.
Ostersonntag (Uskrsna nedjelja) je vjerojatno dan koji najviše vole djeca jer kreću u lov na uskrsna jaja. Tada se obično obitelji skupljaju na doručku, a zatim traže skrivena jaja u vrtu.
Uskrs je vrijeme bojanja jaja, čokoladnih zečića, krijesova i proljetnog čišćenja. Jaja i zec dva su najstarija simbola Uskrsa u Njemačkoj i svaka trgovina ima široku ponudu čokoladnih jaja, zečeva od čokolade, kartona ili cvijeća u različitim veličinama i omotima.
Osterfeuer (Uskrsni krijes) je također tipičan njemački običaj. Krijesovi se pale subotom navečer, a podrijetlo paljenja krijesa seže još u stare poganske rituale kada su seljaci vjerovali da će zemlja biti plodnija, a kućanstva zaštićena od svjetlosti vatre. Danas je to društveno okupljanje i izgovor za sjedenje oko vatre s bocom dobre njemačke pive, a nakon što se vatra ugasi, okupljanje se obično seli u lokalne pubove.
Tradicionalna je također i uskrsna večera na uskrsnu nedjelju ili ponedjeljak – janjetina, piletina i jaja tipična su jela za ovaj obrok.
Čišćenje i hodanje
Proljetne tradicije, međutim, nisu sve samo u jelu, piću i igranju igara. Uskrsni je običaj pružiti kući temeljito proljetno čišćenje, riješiti se stare prašine koja se skupila tijekom zimskih mjeseci, a uskrsni ponedjeljak mnogi Nijemci koriste posljednji dan odmora za planinarenje ili hodanje u šumi.
Svim našim polaznicima, poslovnim partnerima i suradnicima želimo miran i sretan Uskrs!