Vjeruje se kako drvene figurice Orašara donose dobru sreću i bore se protiv zlih duhova u kući. Sama riječ Nusscracker dolazi od ove dvije riječi: na Die Nuss – orah i Der Knack – prasak, koji dolazi od glagola knacken – puckati, krckati.
Funkcionalni drveni orašari koriste se u Njemačkoj već od 14. ili 15. stoljeća. Iako točno podrijetlo nije poznato, legenda kaže da je bogati poljoprivrednik u gradu Seiffenu u Saskoj ponudio nagradu svima u selu koji ponude dobro rješenje za ljuštenje orašastih plodova. Puno je seljana imalo dobru ideju, no bogati poljoprivrednik odabrao je simpatičnu lutku koja je orahe krckala ustima i dao ju proizvesti za svako kućanstvo u selu.
Dizajn figurice orašara usavršen je krajem 17. stoljeća u Njemačkoj, a ručno izražene drvene figure često su sadržavale i do 100 pojedinačnih dijelova. Postali su popularnim darom u božićnoj sezoni kako se u tradicionalnom Stollenu i raznim sitnim keksima koriste orašasti plodovi koje treba očistiti.
Prvu masovnu proizvodnju orašara započeo je 1870. Friedrich Wilhelm Füchtner poznan i kao Otac orašara u Njemačkoj. Balet Orašar također je povećao popularnost ovih veselih figurica.
Jedini europski muzej Orašara nalazi se u Erzgebirgeu, a tamo možete kupiti i ručno izrađene drvene orašare.
Wir fahren ins Erzgebirge, um handgemachte Nussknacker zu kaufen.