Na temelju članka 97. Zakona o strancima (NN 74/13, 69/17) ispit iz poznavanja hrvatskog jezika mogu provesti visoka učilišta, srednjoškolske ustanove i ustanove za obrazovanje odraslih koje na temelju odobrenja ministarstva nadležnog za obrazovanje izvode programe iz hrvatskog jezika. Ispit iz poznavanja hrvatskog jezika ne moraju polagati djeca predškolske dobi, osobe koje su završile osnovno, srednje ili visoko obrazovanje u Hrvatskoj, kao i osobe starije od 65 godina.
Ispit za poznavanje hrvatskog jezika u Hrvatskoj provode:
Croaticum – Centar za hrvatski kao drugi strani jezik Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu
Centar za hrvatske iseljeničke studije na Sveučilištu u Splitu
Riječka kroatistička škola na Sveučilištu u Rijeci
Zakon o strancima propisuje i donošenje podzakonskih akata koji se odnose na ispite iz hrvatskog jezika i latiničnog pisma za strane državljane, a u skladu s time Ministarstvo unutarnjih poslova RH izradilo je, u suradnji s Croaticumom, Pravilnik o načinu i troškovima polaganja ispita iz poznavanja hrvatskog jezika i Latiničnog pisma.
Zakonom i Pravilnikom propisano je da sve ustanove koje provode taj ispit trebaju donijeti svoj interni pravilnik kojim će biti regulirane sve organizacijske okolnosti vezane uz provođenje ispita, kao i karakteristike samog ispita.
Ministarstvo unutarnjih poslova RH propisalo je B1 razinu za stjecanje stalnog boravka i hrvatskog državljanstva. Da bi se obavljali neki manje složeni poslovi, dovoljno je biti na B1 razini, a za stručnjačke poslove, osobito one koji uključuju puno komunikacije s ljudima i poznavanje stručnog jezika, potrebna je vrlo visoka razina ovladanosti jezikom, za neke poslove čak i C1-C2 razina (liječnici, odvjetnici, profesori).