Ako ste tek počeli učiti njemački ili ako ste tek upisali tečaj njemačkog jezika u nekoj školi stranih jezika zasigurno ste se susreli s kraticama A1, A2, B1, B2, C1, C2.
No što ove kratice uistinu znače?
Ove kratice ukazuju na razinu znanja prema Zajedničkom europskom referentnom okviru za jezike (CEFRL), način na koji je učenje i podučavanje jezika standardizirano diljem Europe, bez obzira na koji se jezik odnosi. Princip koji stoji iza ovog dokumenta je „poboljšati kvalitetu komunikacije između građana Europe različitih jezika i kulturnog podrijetla… bolja komunikacija vodi prema slobodi kretanja i direktnom kontaktu, koji zatim vode boljem razumijevanju i bližoj suradnji.“
Svaki jezik stoga ima tri razine: A razinu, B razinu i C razinu.
A razina predstavlja osnovnog korisnika. Imate li ovu razinu znanja, moći ćete se predstaviti, postaviti ili odgovoriti na jednostavna pitanja o sebi, obitelji, poslu ili zemlji iz koje dolazite. Sporazumijevanje je moguće na jednostavan način, uz pretpostavku da sugovornik govori polako i jasno i da je spreman pomoći.
A razina sastoji se od 4 stupnja – A1.1, A1.2, A2.1, A2.2.
Da biste dobro savladali sve jezične prepreke potrebno Vam je 60 -70 nastavnih sati učenja u grupnom tečaju po jednom stupnju (6-10 polaznika) ili 20-30 nastavnih sati u individualnom tečaju (1 na 1).
B razina je samostalna razina znanja i na njoj korisnik više toliko ne ovisi o pomoći sugovornika, no možda će i dalje trebati gramatičku ili sintaktičku korekciju ili korekciju izgovora. S ovom razinom znanja govornik vlada većinom situacija, samostalno se izražava o iskustvima, opisuje snove, nade i ciljeve, a o planovima i stavovima može dati kratka obrazloženja i pojašnjenja. Na višim stupnjevima B razine govornik može razumjeti stručne rasprave iz svoje specijalizacije, te spontano i bez poteškoća voditi razgovor sa izvornim govornicima (npr. većina njemačkih poslodavaca u području medicine i njege zapošljavaju kandidate s B2 razinom znanja).
B razina znanja sastoji se od 6 stupnjeva: B1.1, B1.2, B1.3, B1.4, B2.1, B2.2
C razina znanja predstavlja napredno korištenje jezika. Govornik se izražava spontano i tečno, a u profesionalnom okruženju ili tijekom studija može koristiti jezik smisleno i fleksibilno. Bez poteškoća razumije praktički sve što pročita ili čuje, a kod složenijih činjenica naglašava fine razlike u značenju. C razina znanja također se sastoji od 6 stupnjeva: C1.1, C1.2, C1.3, C1.4, C2.1, C2.2
Različite ustanove, organizacije i škole stranih jezika donose svoje vlastite procjene o tome koliko je vremena / sati potrebno da bi se dosegnula svaka razina znanja, no većina njih ipak se ravna i nastoji uskladiti sa referentnim okvirom CEFRL-a.
Zato, kada sljedeći put ugledate neku jeftinu ponudu koja Vam za samo 20 sati učenja nudi cijeli A1 po vrlo povoljnoj cijeni – ne nasjedajte. Prilikom odabira škole stranih jezika:
- Tražite više sati, radije nego manje.
- Provjerite jesu li profesori/predavači izvorni govornici ili profesori jezika.
- Provjerite jesu li diplome/certifikati međunarodno priznati.
Sjetite se samo koliko je godina i sati učenja bilo potrebno da bismo postigli C2 razinu hrvatskog jezika!
Naoružajte se strpljenjem i upornošću!
I ne zaboravite – uživajte u samom procesu učenja novog jezika!