Društvene mreže proteklih su se godina nevjerojatno razvile, a platforme kao što su Instagram, Facebook i vlogovi na YouTubeu mnoge su ljude učinile planetarno poznatima. No u Njemačkoj su pooštrili zakone o Schleichwerbungu.
Što je Schleichwerbung?
Doslovce prevedeno to bi bio tajni oglas. Schleichen – šunjati se i Werbung – oglas. Mnogi influenceri dobivaju darove ili čak novac za postavljenje određenog predmeta i ako uz tu određenu sliku ne piše Werbung, to se smatra Schleichwerbungom.
No ponekad je vrlo teško razaznati je li se proizvod slučajno našao u fotografiji ili je slika zapravo plasman proizvoda. Nedavno je jedna Instagram zvijezda optužena za Schleichwerbung nakon što je objavila sliku svog sina s njegovom omiljenom plišanom životinjom. Plišana životinja bila je dar njezinih roditelja za njegovo rođenje, tako da nije bila plaćena ili darovana od neke tvrtke da objavi baš taj post. No problem je u tome što je vrlo teško dokazati da nešto nije plaćeno/darovano, osim ako čuvate račun za točno svaku stvar koju kupite.
Kako izbjeći Schleichwerbung?
Bilo da je plaćeno ili ne, uvijek je bolje ostati na sigurnoj strani i napisati Werbung što god objavljujete. Ako samo napišete „sponzorirano“ ili „reklama“ to se također ne smatra dovoljnim. Ako napišete bilo koji hashtag brenda i ne napišete da se radi o reklami to se također može smatrati plaćenim oglasom.
Upravo ćete iz tog razloga, u zadnje vrijeme, u opisima slika na Instagramu moći vidjeti : Werbung / Unbezahle Werbung / Werbung ohne Aftrag / Werbung-selbstgekauft
Vokabular:
Schleichwerbung – skrivena reklama
Verklagen – tužiti
Promi – poznata osoba
Das Geschenk – poklon
Sponzoriran – sponzoriran
Bezahlte Post – plaćeni post
Das Kuscheltier – plišana životinja
Pravila i zakoni o tajnim reklamama oduvijek su postojali, no u zadnje vrijeme ovi su zakoni postroženi u Njemačkoj. Znate li za sličan zakon u Hrvatskoj?