Nakon što ste donijeli odluku o učenju njemačkog, svaki dan želite napraviti neki napredak u učenju. Ali često niste sigurni kako napredovati prema tečnosti. Postoji mnogo tehnika i obećanja u tom svijetu učenja jezika, a vama se ipak čini da će trebati proći godine prije no što postignete fluentnost.
U današnjem članku podijelit ćemo s vama tri iznenađujuće činjenice kako brže razumjeti njemački jezik. Poznavajući ta tri trika možete uštedjeti sate učenja.
Najveći izazov možda je učenje vokabulara, no ako učite fraze, a ne samo pojedine riječi, ubrzat ćete postupak stavljanja riječi u kontekst. Stoga vam preporučujem da izbacite klasičan popis riječi. Umjesto toga, usredotočite se na učenje riječi u kontekstu. Njemačku riječ „BANK“ boje je naučiti kao „BEI EINER BANK ARBEITEN“ – raditi u banci ili AUF EINER BANK SITZEN – sjediti na klupici, što Vam pomaže da se prisjetiti više značenja jedne riječi.
Aktivno i pasivno slušanje
Većina ljudi koji uče njemački u jednom trenutku žele razgovarati na njemačkom, no pravi im život rijetko pruža idealne uvjete za taj razgovor. Umjesto toga, mnogi se učenici usredotočuju na slušanje i razumijevanje. Oni provode sate i sate uz audio tečaj, radio ili tv – emisije pitajući zašto nema napretka.
Trik je u tome da morate znati da postoje dvije vrste slušanja. Aktivno slušanje je više od slušanja. Ovaj korak zahtijeva vaš puni fokus i trebat će vam tekst i snimka uz tekst. U aktivnom slušanju slijedite svaku riječ, zvuk i rečenicu da biste shvatili puni smisao zvučnog sadržaja.
Pasivno slušanje je ono slušanje koje vas upoznaje sa zvukovima njemačkog jezika i pomaže vam razlikovati riječi jednu od druge i slijediti ih pri prirodnoj brzini govorenja.
Razmislite o ciklusu učenja
Ako imate osjećaj da samo sjedite za knjigom ili radnim materijalom i imate osjećaj da pokušavate malo ovo ili malo ono, a ne stižete nikuda – ciklus učenja je ono što trebate. Postoji inačica za potpune početnike i posebna razina za napredne učenika, a ovaj videozapis će vam pokazati kako ga možete primijeniti u svakodnevni život.
Izvor: Michael Schmitz